RejestracjaSzukajStatystykiZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Poets Of The Fall
Autor Wiadomość
Raven 

Wysłany: 27-08-14, 10:57   

Gdyby ktoś chciał posłuchać minutowych snippetów z JG, znajdzie je tu (oznaczone jako 1 мин). Osobiście jestem urzeczony, zakochany, wszystko co najlepsze. Ciarrrrrry!

For you I would bring down the Heavens to this Earth. Marko w tym fragmencie doszczętnie mnie rozwalił, wiedziałem że nie zawiodę się na Rebirth.

Grey 
Obiecujący rasmuser

Wysłany: 28-08-14, 10:23   

Piosenka mi się podoba więc czekamy na płytę.Marko i jego makijaż powaliły mnie,momentami kojarzy mi się z Jokerem z Batmana.Teledysk wymiata szczególnie jego koncówka. :D

Raven 

Wysłany: 28-08-14, 18:23   

Daze akustycznie mniej więcej od 14:45. Należy wyłączyć AdBlock:
http://www.ruutu.fi/ohjel...-akupunkturisti

Raven 

Wysłany: 19-09-14, 20:21   

Nie chce mi się drugi raz pisać tego samego po polsku, więc wersja angielska:

I don't know what to think. I'm after about 10-12 listenings to Jealous Gods album and I'm still looking for that WOW effect that I felt listening to Carnival of Rust or Temple of Thought.
JG is a good album. I won't fall on my knees and thanks Gods (jealous?) for this album. It's nicely done, but it's still only good, not POTF-good, which is above all the rest of the music world.

I'm very sad that I can't find any memorable guitar melody that will let me think after hearing the first note: "It's the xyz, yay!", like f.e. in Skin. Maybe Rebirth is an exception and awesome ending of Love Will Come to You. And I'm missing the bassline melodies, like in King of Fools, or maybe my earphones are just sh*tty. Also drums (as an amateur drummer it hurts me the most) sounds too simple.

But there are a lot of bright spots that makes me a little bit addicted to JG. Starting from Daze - one of the best songs on this album, melodic, catchy, with great lyrics, a perfect choice for a single.

Jealous Gods - love the piano and the last chorus, also I find the lyrics very wise. But that's all, nothing special for me.

Rumors - please, forgive me all the fans going to Manchester to see Poets' gig, if during this song I'll start to dance like crazy or - what's even worse - I'll dance with a random girl, because I totally can't dance, but I want to while listening to Rumors. Chorus is absolutely great, makes me wanna jump because of its catchy melody. I find the lyrics very personal too.

Brighter Than the Sun - another great song, especially after 2:25. And after third minute of the song I was literally looking like that (but with more happy, grinning face):

Very POTFish song. But one flaw - after 3:45 there's just too much sound, vocals etc., sounds chaotic.

Love Will Come to You - one word: smile. And some more words :D I fell in love with this guitar ending. Olli and Jaska - congratulations, really.

Rogue - nice, aggressive. Perfect for traveling, driving a car etc. I was hoping for drums and bass solo. Maybe on the next album.

Rebirth - I can't listen too much to this song, 'cause I don't wanna cry that much :D 9/10, not perfect, because Skin is a winner in "Heartbreaking song" category, this one is just behind the leader. Also I feel some connection to Kamikaze Love.

Hounds to Hamartia - one of the weakest songs on this album. The only moment I find really cool is this emotional cry "Hamartia!" in the last quarter of the song.

Clear Blue Sky - on every album there's a song that I don't and probably won't like. Like Show Me This Life, it reminds me of Sunrise Avenue tracks. While I'm still listening to JG as a whole album, I listen to it too, maybe I'm gonna change my mind (I don't think so, but hey, every song deserve to get its chance!).

Choice Millionaire - 10/10. The best song on Jealous Gods album. Please, let it be another single. So ironic lyrics (and a lot of new words to learn :D ). And the brigde makes me headbanging! This connection with Revolution Roulette album is awesome too.

Nothing Stays the Same - through whole album I've had a feeling that Marko sounds a little bit like not him, too loud, too... I don't know, like he was forcing himself to sing. But on this song he's giving us the best of his voice. So sad, emotional, melancholic... What I really, really dislike in this song is the phaser (?) effect, it ruins everything, but the melody and lyrics are too strong for it to destroy the whole masterpiece of NStS.

mirabel 
Uzależniony rasmuser

Wysłany: 24-09-14, 19:11   

I ja pozwolę sobie napisać pseudo-recenzję.
Jealous Gods zdążyłam "zmęczyć" już kilka razy, i naprawdę nie mogę wyjść z podziwu. Uwielbiam cały ten album i każdą piosenkę z osobna. Istne dzieło sztuki.
Cóż, może tylko refren Daze nie przypadł mi do gustu, ale to zapewne kwestia przyzwyczajenia do wysokiego, wręcz piskliwego głosu Marko.
Nie mogę określić którą piosenkę lubię najbardziej, każda jedna ma w sobie tę charakterystyczną, Poetową magię, ale póki co mam ogromną słabość do Love Will Come to You (jest taka... inna, zupełnie jak You're Still Here) i Blue Clear Sky, która bardzo miło mi się kojarzy. Nie mogę się zaś oprzeć wrażeniu, że Nothing Stays the Same już gdzieś słyszałam. Albo po prostu bardzo kojarzy mi się z The Messenger Linkinów czy ostatnią częścią Song of Myself Nightwish.

Dzień od razu stał się bardziej pozytywny po tych piosenkach. Ach, no i jeszcze:
Cytat:
Ⓟ&© 2014 Poets of the Fall. All rights reserved. Use, do not abuse! License, and maybe we'll make some money too. ;)
And I'm not really sure if you actually need to say all that legal crap here... So, just to be safe: "All the legal crap here"... There, I've said it.

Chłopaki są w formie co niezmiernie mnie cieszy.

Grey 
Obiecujący rasmuser

Wysłany: 23-01-15, 22:34   

Mimo,że za tydzień forum już może nie być tak dla informacji.Dziś premiera najnowszego teledysku Poetów do Love Will Come To You.Klip zarąbisty nie wiem czy nie lepszy od Daze bo jest prosty i naturalny. :)

https://www.youtube.com/watch?v=aPkg2XnEmCQ

mirabel 
Uzależniony rasmuser

Wysłany: 11-06-15, 19:49   

Może jakieś małe info?

Cytat:
At studio again, working on new album! Testing different acoustic guitars here, trying to find the one that suits best for the song...

PS. Opcja "Nie łącz tego postu" przydałaby się i zwykłym użytkownikom.

Grey 
Obiecujący rasmuser

Wysłany: 11-06-15, 22:56   

No to czekamy na nową płytę. :ic16:

mirabel 
Uzależniony rasmuser

Wysłany: 31-01-18, 21:18   

Temat zdechł, wcale się nie dziwię.

Nowy singiel dzisiaj wyszedł, False Kings czy jakoś tak. W sumie podoba mi się bardziej niż ich najnowszy album, jakby kolejny miałby być w takim guście to może wrócę do słuchania chłopaków. A tak to... ;)

Grey 
Obiecujący rasmuser

Wysłany: 07-04-18, 18:48   

Odświeżam Temat. W pażdzierniku tego roku ukaże się nowy album Poetów który będzie nosił nazwę ' Ultraviolet".

Zródło : Poets Of The Fall-Poland FB.

other_girl 

Wysłany: 05-09-18, 19:11   

W kwietniu Poeci przylecą do Polski na dwa koncerty!!! http://poetsofthefall.com/tour/

mirabel 
Uzależniony rasmuser

Wysłany: 14-09-18, 15:53   

Eeee, ale i Paryż jest! Kurde, kto wie, może się wybiorę, chociaż ostatnie albumy tyłka nie urwały :lol:

Odpowiedz do tematu